اسپند

سلام سلام. قلبماچ ایام به کام .امیدوارم شاد وسرزنده باشید.  بعلت زیادی استفاده از نام نازنین من از این پس وقتی برای دوستانم کامنت میگذارم از نام آفتاب استفاده می کنم.حالا یه کمی اطلاعات تازه در مورد اسپند. بویش که آرمش بخش است خواص درمانی اسپند

 یکی از گیاهان نام آشنا برای ایرانی‌ها، اسپند است. دانه این گیاه در خانه سوزانده می‌شود و دود غلیظ آن برای ضدعفونی هوا، دور کننده حشرات، خوشبوکننده فضا و به باور برخی حتی خنثی کردن چشم‌زخم و... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

اسپند

 علاوه بر تمام این موارد، در آسیا از دانه‌های اسپند به عنوان ضدانگل، کرم‌کش و کشنده آمیب استفاده می‌کنند.

اسپند در سایر کشورها نیز طرفدار دارد؛ مردم یونان از اسپند به عنوان قاعده‌آور، کرم‌کش، مسکن و خواب‌آور استفاده می‌کنند.

در گذشته در هند برای سفلیس و در آفریقا نیز برای تب از اسپند استفاده می‌کردند، گرچه مصرف خوراکی این گیاه می‌تواند مسموم‌کننده باشد، اما بعضی از افراد محلی در این کشورها هنوز از آن برای درمان آسم، کولیک، تب، سنگ‌های صفراوی، سکسکه، زردی، مالاریا، دردهای عصبی، پارکینسون، افتادگی رحم، روماتیسم و بیماری‌های ادراری تناسلی استفاده می‌کنند.

عوارض جانبی

معمولاً از گیاه اسپند بیشتر به عنوان خوشبوکننده هوا استفاده می‌شود و شکل خوراکی آن کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، چرا که مصرف ناصحیح آن باعث عوارضی چون تشنج، تهوع، سکسکه، ترشح بیش از حد بزاق و تضعیف سیستم اعصاب مرکزی می‌شود.

سمی بودن این گیاه به اندازه‌ای است که حتی حیوانات هم با مصرف آن دچار مسمومیت می‌شوند و مواردی از مرگ و میر حیوانات نیز گزارش شده است.

در قدیم برای کاهش تأثیر میزان سم گیاه اسپند آن را چند بار در آب خیس می‌کردند.

سایت  تبیان

/ 5 نظر / 24 بازدید
پونه

مرسی آفتاب جونم..مفید بود

ضیافت

سلام دوست عزیزم اسم آفتاب هم بسیار اسم زیبایی است

سارا و احمد

چه مطلب جالبی واقعا نمیدونستم دانه های سپنج اینقدر خواص خوبی دارن .ممنون

پونه

[ماچ]

سارا

سلام نازنین جون بسیار پست کاربردی و مفیدی بود کلی ازش استفاده کردم شاد باشی بدرود